Je prodej firmy sro náročný?


Do podnikání se vrhá stále více lidí v touze zbohatnout. K tomu ještě přispívá současná ekonomická situace s rekordní inflací. Není tedy divu, že lidé chudnou. A právě v založení firmy vidí někteří z nich možnost, jak se z této situace dostat. Bohužel, podnikání je poměrně riskantní a rozhodně není pro každého. Naprostá většina si tak dříve či později uvědomí, že peníze nezískává, ale naopak ztrácí. A tak se snaží zachránit, co se dá. Jedním z častých opatření je pak zbavení se jejich firmy, tedy například prodej firmy sro.

prodej firmy

Na první pohled se to zdá jednoduché – zbavíme se krachujícího podniku a ještě na tom vyděláme. Bohužel, skutečnost již tak růžová nebývá. Především je tu fakt, že kupující obvykle není hloupý. Rozhodně nekoupí krachující společnost za cenu, která by nám vrátila náklady. Pokud tedy chceme i na konci vydělat, je nutné především správné načasování.

V první řadě bychom měli prodat ještě dřív, než se stihneme dostat do dluhů. Z nich bychom se totiž dostávali jen těžko. Horší situace je, když jsme si na naše podnikání vzali půjčku. V takové chvíli musíme myslet i na to, jak ji splatíme. Poskytovateli totiž nezáleží na tom, že nám náš podnik nevyšel – své peníze zpět zkrátka chce. Mějme však na paměti, že čím zadluženější společnost, tím hůře se pak prodává, a tím nižší cenu také musíme nasadit.

smlouva o prodeji firmy

Dále je tu i načasování vzhledem k situaci na trhu. Ta se totiž neustále mění. Někdy lidé mají zájem o podnikání, v další chvíli zase ne. Je tedy potřeba se s prodejem trefit do takové chvíle, kdy mají lidé zájem o podnikání nejvyšší.

Pokud jde o cenu, tu není snadné stanovit. Odvíjí se totiž od mnoha různých faktorů, i když finanční situace firmy je jedním z těch nejdůležitějších. Proto není na škodu najmout si odborníka, aby nám ji ohodnotil. Prodávat pod cenou je totiž hloupost, a pokud ji naopak přeženeme, tak nám ji nikdo nekoupí. A ani jedna situace není pro nás dobrá.