Když selhávají návody a vlastnosti

Předně je třeba odpovědět na otázku, jestli vůbec existuje něco jako konečný úspěch, tedy takový stav, který, jakmile na něj dosáhnete, už nepotřebujete nijak zlepšovat. Často si lidé vybaví miliony na kontě, válení se na pláži atd., jenže úspěch, v tomto hledisku, je možná mnohem těžší udržet než onen neúspěch. Takový miliardářský život je tedy určitě mnohem nákladnější záležitost než nějaký život chudého člověka, který by lidé jako Bill Gates nebo Zuckleberg mohli klidně prožít ještě tisíc krát.
veselá podnikatelka 

Pokud budete následovat ostatní, dostaví se úspěch?

Ani tady to nemáte zaručeno. Nelze tak nějak, byť jen tak pro inspiraci, sledovat něčí kroky a doufat, že pokud uděláte stejná rozhodnutí, dostaví se kýžený výsledek. Leč vám to koučové tvrdí, často to není pravda, protože každé rozhodnutí je výsledkem několika se střetávajících okolností, které zkrátka za jedinečných podmínek v jediném okamžiku dokáží vyprodukovat onen „úspěšný krok“. Ale pokud se rozhodnete slepě následovat takové rady, povede vás to akorát do záhuby – co vyšlo jinému, nemusí vyjít vám.
horolezec na hoře 

Ukážeme cestu, za menší poplatky

Nic takového, jako „zaplatit“ si úspěšný život, kariéru nebo vztah nejde. Každý musí recept najít sám. Předně je to velké množství upírání, kompromisu, možná až do takové míry, že to mnozí raději vzdají. Proto je zde spousta rozvodů, neúspěšných podnikatelů, lidé prostě nechtějí ustoupit od svých požadavků, chtějí vše tak, jak si vysnili a jakmile se sny střetnou s realitou, nastává velmi tvrdý náraz, který mnohé tak otřese, že už se do ničeho znova neponoří.
běžící silueta
Ta samá otázka může ostatně směřovat i na různé kouče, kteří si účtují nemalé částky za podivně dlouhé kurzy, kde vás naučí, co a jak. Celou dobu navštěvujete nejrůznější „semináře“, jenom proto, abyste měli pocit, že utrácíte „za sebe“. Pravda je však taková, že spíše utrácíte zbytečně. Pokud chcete zajet do Paříže, ale vlastní hloupostí prošvihnete letenky za 900 korun a už jsou jenom za 1500, je to blbé? Bezpochyby. Je to zbytečné? Ale vůbec ne, protože stále je to lepší cena než kdekoliv jinde, a navíc se dostanete do Paříže. Zatímco zbytečné je, když se rozhodnete neletět jenom proto, protože si chcete koupit lepší televizi.