Lékařky

Jedním z oborů, ve kterém se uplatňují především ženy – lékařky, je neonatologie. Tento samostatný obor vychází z pediatrie a jeho náplní je péče o čerstvě narozená miminka. Především o ta zdravá. Ale mnohdy je potřeba zasáhnut odbornou pomocí u porodu těch nedonošených a nezralých. Pracoviště těchto oddělení bývají vybavena speciální technikou, která usnadňuje lékařkám práci. Inkubátory, monitory životních funkcí, přístroje pro řízené dýchání, infuzní pumpy a speciální diagnostické přístroje. V posledních letech udělala péče o nemocná miminka velký pokrok. Ještě před třiceti lety byl velký problém zachránit děťátko s porodní váhou jeden kilogram.

Úspěšný porod

A pokud přežilo, často se potýkalo s trvalými následky. Cílem všech lékařek je zdravé miminko, takové, které přinese do rodiny radost. Nejrizikovější skupinou jsou dneska děťátka, které se narodí s váhou sedm set padesát gramů a nižší. Ale i v tomto případě se pro záchranu života udělá všechno, co je v silách lékařského týmu doktorů a sester. Nedonošená miminka tak mají naději na normální vývoj.

Nezbytný lékařský nástroj

Pokud se maminkám podaří donosit svoje děťátko do čtyřicátého týdne těhotenství, jeho váha by měla neměla být nižší než dva a půl kilogramů, výška okolo padesáti centimetrů, kůže růžová a na hlavičce jemné vlásky. Vyvinuty by měly být ušní boltce, plosky nohou rýhované a nehty by měly překrývat konečky prstů. Tyto děti se převážně rodí v zařízeních prvního stupně. Pracoviště druhého stupně poskytují vše potřebné novorozenci se středně těžkou adaptací. Bývají to předčasně narozené děti po třicátém druhém týdnu těhotenství. Krátkodobě je v těchto pracovištích poskytnuta nezbytná podpora dýchání. Pracoviště třetího stupně zajišťují dlouhodobou pomoc těm nejvíce ohroženým novorozencům. Ať už předčasným narozeným před třicátým týdnem, porodní váhou tak nízkou, že bez odborné pomoci by nemělo šanci přežít. Ve vybavení těchto pracovišť je možno zajistit umělou plicní ventilaci i mimotělní okysličování krve. Čímž zajistí děťátku kvalitní start do života, bez následného zdravotního postižení.