S unikající vodou v bytě nemusíte ztrácet nervy

Detekce unikající vody ve zdi

Když vám v bytě praskne vodovodní rozvod nebo topení, je to malér, který vyžaduje urgentní zásah. Horší situace nastává, pokud přesně nevíte, odkud voda uniká, jsou to případy potrubí zabudovaného ve zdi, pod sádrokartonem nebo pod podlahou, a tehdy vás to může přivést až na pokraj zoufalství. Máte novou koupelnu nebo podlahové vytápění a už abyste to zas všechno vybourali a budovali znovu.

instalatér při zásahu

Naštěstí si tyto katastrofické scénáře můžete odpustit, stačí kontaktovat instalatéry s prosbou o vyhledání úniku vody, a ti naleznou defekt s neobyčejnou přesností. Provádí se to formovacím plynem nebo detekční poslechovou tyčí, místa úniku se označí a pak stačí odebrat pouze několik centimetrů čtverečních plochy stavebního materiálu a zajistit přístup pro opravné práce. Ušetříte tím značnou částku a samozřejmě také vaše nervy.

Detekce úniků ve stoupačkách a v koupelnách

Rozvody vody v domovních stoupačkách a v bytových koupelnách v místech např. pod vanou či sprchovým koutem nebo za pračkou bývají odkryté a tam by se únik vody dal zjistit velice snadno. Potíž je ale v tom, že se unikající vody nemusíme všimnout včas, a mezitím dojde k vyplavení sousedů pod námi, anebo prostor v rodinném domě v nižších patrech.

instalatér u pisoirů

Aby vás takovéto problémy nezastihly nepřipravené, můžete jim předcházet docela elegantně, a sice velmi jednoduchým a levným zařízením – detektorem unikající vody. Je to signální hlásič, který reaguje na propojení dvou kontaktů, v tomto případě zaplavením vody. Detekční senzor se umístí do stoupačky nebo do koupelny na podlahu a spolehlivě zachytí již velmi nízkou vrstvu vody, takže stačíte včas zasáhnout a vodu zastavit hlavním uzávěrem. Hlásiče mohou být lokální, akustické, anebo připojené na domácí Wi-Fi a mohou vás informovat o problému v domácnosti i na dálku, přes mobilní telefon.