Zamítnutá žádost o úvěr: Co teď!?

Sen o vlastním bydlení se může převrátit vzhůru nohama doslova mrknutím oka, když vám v bance vaší žádost zamítnou. Banky jsou v případě hypotečních úvěrů ke svým žadatelům přísní a už dávno není pravidlem, že hypotéku získá každý, kdo o ní zažádá. Důvodů k zamítnutí úvěru je hned několik a mnoho lidí nakonec odejde z banky s nepořízenou. Jak tedy postupovat, na co si dát pozor. A existuje ještě nějaké jiné řešení, když už banka úvěr zamítne?

osobní schůzka

Zamítnutých žádostí neustále přibývá, primárně za to může novela zákona o spotřebitelském úvěru, která přikazuje bankám důkladnou lustraci každého nového žadatele. Za zamítnutým úvěrem tak primárně stojí spíše legislativa než neochota bank půjčovat. I kdyby chtěly, tak nemohou. Na druhou stranu je tu ovšem i přebytek likvidity, kdy banky musí doslova bojovat o každého nového klienta. Do karet jim nehrají ani nebankovní společnosti, jejichž počet poslední dobou roste přímo raketovou rychlostí.

smlova k podpisu

Nebankovní společnosti však na žadatele, kterým banka odmítla schválit úvěr, čekají přímo s otevřenou náručí. V mnohých ohledech jsou daleko benevolentnější než banky a nabízí mnohdy podobné nabídky úvěrů a úrokových sazeb. Jinak tomu není ani v případě americké hypotéky bez registru Ferovahypoteka. Jak už z názvu vyplývá, je primárně určena pro žadatele, jež se v minulosti dopustili některých prohřešků se splácením svých pohledávek.

A jak je to vlastně s příjmem?

Pravidelný měsíční příjem je pro banku též nesmírně důležitý a představuje jeden z klíčových faktorů, na který se banka v případě žádostí zaměřuje. Pravidelný měsíční příjem je také zapotřebí doložit pracovní smlouvou, v ideálním případě na dobu neurčitou. V případě, že žadatel disponuje pouze pracovní smlouvou na dobu určitou, je zapotřebí, aby byl úvěr splacen ještě dříve než dojde k vypršení pracovní smlouvy.