Mobil jako pracovní nástroj

Už dlouho je známý fakt, že k práci vám může stačit pouhý laptop. Můžete tak pracovat třeba i z pohodlí domova. Mobilní telefony jsou ale dnes už tak výkonné, že jsou srovnávány s přenosnými počítači. Mnohdy jejich udávaný výkon dokonce i předčí některé notebooky na trhu. Lze na nich tedy plnohodnotně pracovat?

Dívka pracující s mobilem

Lze na mobilu plnohodnotně pracovat?

Notebooky a počítače jsou primárně určeny ke tvorbě, práci a vytváření obsahu. Naopak mobilní telefony a tablety jsou určeny ke konzumaci obsahu. Mluvíme-li o obsahu jako jsou články, videa, prezentace atd. Pokud ale zapátráte, zjistíte, že programy (resp. aplikace), které tento obsah vytvářejí, existují i v kompatibilitě k mobilním zařízením, tedy mobilům a tabletům, a to většinou ve velice slušně použitelných verzích.
Odpověď na otázku tedy zní: Ano, na telefonu opravdu můžeme pracovat. Nebude to ale tak pohodlné jako na počítači. Dejme tomu, že budete psát článek v aplikaci Word na mobilním telefonu. Určitě mi dáte za pravdu, že při velikosti obrazovky, nepřítomnosti fyzické klávesnice a autokorekci virtuální klávesnice toho asi moc nenapíšete. O nějakém vytváření plnohodnotné prezentace ani nemluvě. Samozřejmě si můžete dokoupit externí klávesnici a pracovat s ní, to se ale spíše hodí pro krátkodobou tvorbu, třeba na dovolenou. Stejně tak tvorba videí může být obtížná. Respektive jejich následná úprava. Je lepší video přece jen sestříhat na počítači na přehlednější obrazovce.
Pokud ale vaší pracovní náplní je například investování do různých komodit nebo bitcoinů, určitě si vystačíte i s telefonem. Existuje množství kvalitních aplikací, ve kterých se dá opravdu snadno orientovat i na mobilním telefonu.
Mobilní telefon, ruce

Kdy tedy využít k práci mobil?

Pokud víte, že na pár dní budete bez počítače (třeba na dovolené), tak se bude mobilní telefon určitě hodit jako dočasný pomocník. Pokud ale chcete pracovat jen z telefonu, doporučuji do budoucna počítat s tím, že budete chtít přejít na notebook nebo počítač.