Své ANO si může říct každý pár

V těchto dnech se v Praze konají tzv. Pride pochody nebo také Gay Pride. Co to je? Jedná se o průvody, které oslavují komunitu s jinou než heterosexuální orientací – gay, lesby, trans gender. Někteří ji považují za demonstrace za práva těchto menšin. Takové akce se pořádají napříč celým světem v různých městech a státech. Jedná se o velice populární akce, protože je zde vždy vysoká účast jak těch, kterých se tato situace týká, ale i těch, kteří chtějí komunitu podpořit. Jako znak se považuje duha, do které se odívají účastníci a ladí se i všechny dekorace.

pride pochod

Za co neheterosexuální skupina lidí bojuje nejvíce v posledních letech v České republice? Jejich nynější největší cíl je moci žít ve svazku manželském. Říkáte si „Co?, vždyť se mohou brát.“ Ano, ale nejedná se o stejné manželství, do kterých vstupují heterosexuální páry. Homosexuálové mohou vstoupit pouze do registrovaného partnerství. To, bohužel, nenese stejné výhody a součásti jako běžné manželství.

Registrované partnerství, jinak také nazývané jako homosexuální manželství, je manželství dvou osob stejného pohlaví. V některých zemích je již povolené klasické manželství pro lesby a geje, česká republika mezi ně stále nepatří. Jako první to bylo povoleno v Nizozemsku v roce 2001. V Americe v červnu 2015 Nejvyšší soud Spojených států amerických rozhodl, že jednotlivé státy nemohou zakazovat stejnopohlavní manželství. V seriálu Taková moderní rodinka se objevuje první seriálová a filmová svatba gayů.

svatba

V našem zákonu je stále zakotveno, že manželství můžou uzavřít osoby, které jsou dle úřadů žena a muž. V červnu 2018 byla předložena novela, která povolovala stejnopohlavní manželství, dosud však o ní Parlament České republiky nerozhodl. Příslib homosexuálního partnerství byl velmi sledovaný spekt u parlamentních voleb na podzim v roce 2021.